Season 2018 - 2019 competitions

Competitions are open to club members only

  • Themed Competition - Projected - "People"

    Thursday, 4 October, 2018
    Projected competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • True Grit
      by Adam Geary

      First

    • The Mill Workers Mono
      by Len Claydon

      Second

    • Remembering
      by Tony Cartwright

      Third

    Very highly commended
    The Artist by Len Claydon, Pipe Dreams by Kevin Burton, Judy & Punch by Len Claydon
    Highly commended
    Old Friends by Clare Beech, Moroccan Rug Seller by John Coe, Ready for the Off by Lesley Lomas
    Commended
    Jacob by Len Claydon, The Library Visitor by David Travis, Danielle by Cliff Beardmore
  • Open Competition - Projected - Black & White / Mono / Infra Red

    Thursday, 18 October, 2018
    Projected competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • The Barracks, [ Cymorthin ]
      by Cliff Hughes

      First

    • A White Tulip
      by Tony Cartwright

      Second

    • Malevolent
      by Kevin Burton

      Third

    Very highly commended
    Wood and Water by John Saner, One Cold Winter Morning by Sue George, All Leaps and Bounds by Tony Kinder, Jet Pilot by Tony Kinder, A Gloomy Day in Longnor by Adam Geary
    Highly commended
    Apedale Miner by Adam Geary, Blue Roan Cocker Spaniel by Ray Baddeley, Silent Tree by David Travis, Suffolk Mill Pond by Ray Baddeley, Moorland Spires by Cliff Beardmore
    Commended
    In The Cornfield by Bernard Beech, Last Straw by Kevin Burton, Steampunk by Clare Beech, At The Sidings by Ray Baddeley, Against the Flow by Tony Kinder
  • Open Competition - Print - Black & White / Mono / Infra Red

    Thursday, 1 November, 2018
    Print competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • Lauren Strickland, Team GB
      by Adam Geary

      First

    • Takeoff
      by Cliff Hughes

      Second

    • Giraffe To Do That
      by Kevin Burton

      Third

    Very highly commended
    Water Jump At Catton Park by Cliff Hughes
    Highly commended
    Anguish by Leonard Claydon, Salford University by Leonard Claydon
    Commended
    Menai Bridge by Cliff Hughes, Your Body Is My Canvas by David Travis
  • Themed Competition - Print - "Urban"

    Thursday, 15 November, 2018
    Print competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • Let Me Help You With That
      by David Travis

      First

    • Rush Hour
      by Len Claydon

      Second

    • EDL Man
      by David Travis

      Third

    Highly commended
    Havana School Run by Len Claydon
    Commended
    Plainly Urban by Kevin Burton, Norwich Arcade by Ray Baddeley, Cycle Rack by Tony Cartwright, Urban Detail by Tony Cartwright
  • Macro Competition - Projected

    Thursday, 6 December, 2018
    Projected competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • Fly Portrait
      by Paul Matthews

      First

    • Male Orangetip
      by Paul Matthews

      Second

    • Hover Fly on Inula Daisy
      by Dave Graham

      Third

    Very highly commended
    Salmon Fly, The Last Few Turns by Cliff Beardmore, Mayfly by Paul Matthews, Traffic Lights by Kevin Burton, Norfolk Brown at Rest by Bernard Beech
    Highly commended
    Banded Demoiselle by John Coe, Buff Tailed Bee on Thistle by John Emery, Lupin Leaf with Water Droplet by Dave Graham, Flaming Sambuca Shot by Kevin Burton
    Commended
    Wasp with Nest by Tony Cartwright, Red-Headed Cardinal Beetle by Clare Beech, Nest of Spiders by Babs Robinson, Amazon Milk Frog by Adam Geary
  • Major Competition - Projected - "Landscape"

    Thursday, 3 January, 2019
    Projected competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • A Cold and Frosty Morning
      by Tony Kinder

      First

    • Llandwyn Island Sunset
      by David Travis

      Second

    • Dunescape
      by Tony Cartwright

      Third

    Very highly commended
    Milky Way by John Coe, All In A Row by Bernard Beech
    Highly commended
    Waterfront by Alan Jones, Loch Morlich by John Coe, From The Cob at Porth Madog by Ray Baddeley, Wawel Castle - Krakow by Alan Jones
    Commended
    Blakeney by Ray Baddeley, Coombes Valley by Tony Cartwright, Ness Point by David Graham, The Deserted Town of Leek by Doreen Graham, Jurassic Landscape by Len Claydon
  • Major Competition - Print - "Natural History"

    Thursday, 17 January, 2019
    Print competition

      Competition results

      Click the images for Lightbox display

    • Willet Landing
      by Ken Tate

      First

    • Swallowtail
      by Kevin Burton

      Second

    • Red Deer Stag
      by Ken Tate

      Third

    Very highly commended
    Mistle Thrush by Ray Baddeley, Redshank Feeding by Ray Baddeley, Elegance, The Great Crested Grebe by Cliff Hughes, Great Blue Heron at Sunset by Ken Tate
    Highly commended
    Great Crested Grebe and Chicks by David Graham, Portrait of a Lemur by Len Claydon, Fungi by Kevin Burton
    Commended
    Goldfinch by Ray Baddeley, Egret by Ray Baddeley, Coal Tit by Adam Geary, Puffin with Sand Eels by Joe Tate
  • Major Competition - Projected - "Open"

    Thursday, 31 January, 2019
    Projected competition
  • Major Competition - Print - "Landscape"

    Thursday, 14 February, 2019
    Print competition
  • Major Competition - Projected - "Natural History"

    Thursday, 28 February, 2019
    Projected competition
  • Major Competition - Print - "Open"

    Thursday, 14 March, 2019
    Print competition
  • Competition - Best of the Rest - Print

    Thursday, 11 April, 2019
    Print competition
  • Competition - Best of the Rest - Projected

    Thursday, 11 April, 2019
    Projected competition